Čo je astma?

Astma je jedno z najčastejších chronických ochorení postihujúcich pľúca; predpokladá sa, že ochorením trpí približne 300 miliónov ľudí na zemeguli.

Astma je definovaná ako chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, pri ktorých má zápal pôvod v alergickej odpovedi na vonkajší podnet (na rozdiel od klasického zápalu priedušiek, kde organizmus reaguje na prítomnosť baktérií alebo vírusov). Do tohto procesu sa zapájajú bunky imunitného systému s dominantným postavením najmä eozinofilných leukocytov (eozinofilov).

Dýchacie cesty vymedzujú priestor, cez ktorý prúdi vzduch do a von z tela. Ak človek trpí na astmu, zápalový proces zapríčiní zdurenie steny priedušiek, následkom čoho je obmedzenie prietoku vzduchu najmä pri výdychu.

Zúženie priedušiek sa súčasne zvýrazňuje zvýšenou produkciou hlienu a bronchokonstrikciou spôsobenou stiahnutím hladkých svalov nachádzajúcich sa v prieduškách.

Všetky uvedené mechanizmy vedú k príznakom astmy, a to:

  • opakovaným záchvatom pískania
  • dýchavičnosti
  • zvieraniu na hrudníku
  • kašľu, najmä nad ránom
Astmou zmenené priedušky
Astmou zmenené priedušky
Zdravé priedušky
Zdravé priedušky

Zápalový proces je zodpovedný za zvýšenú citlivosť priedušiek na špecifické inhalačné alergény alebo vo všeobecnosti inhaláciu iritujúcich látok. Inhalácia uvedených látok môže vyprovokovať astmatický záchvat a to zosilnením zápalovej reakcie v prieduškách, ktorá vedie k zmnoženiu imunitných buniek, zosilneniu svalových buniek, zvýšenej produkcii hlienu a zúženiu priesvitu priedušiek, čo vedie k pocitu zhoršeného dýchania.

Hoci sa astmatické záchvaty alebo takzvané exacerbácie nevyskytujú vo všeobecnosti často, je dôležité si uvedomiť, že astma je chronické ochorenie. Aj v prípade, že pacient nemá vyznačené symptómy a cíti sa dobre, astma a zápalová reakcia je prítomná, avšak vďaka správnej liečbe je ochorenie pod kontrolou.

Pri vzniku astmy pôsobí niekoľko rizikových faktorov a to súčasne. Patrí sem genetická predispozícia, zvýšená citlivosť na inhalačné alergény a dráždivé látky, opakujúce sa respiračné infekcie, alergia na potraviny a iné.
Astma je ochorenie, ktoré je možné liečiť a pri dobrej spolupráci pacient – lekár je možné dosiahnuť dobrú kontrolu ochorenia. Pacient s astmou môže viesť plnohodnotný aktívny život (športovať, študovať, pracovať).
Pri správne zvolenej a pravidelne podávanej liečbe je možné vyhnúť sa zhoršeniu stavu či už v noci alebo aj cez deň, znížiť potrebu podávania takzvanej uvoľňovacej / záchrannej liečby a oddialiť výskyt exacerbácie.