Kašeľ – vieme ako ho zvládnuť?

Kašeľ – vieme ako ho zvládnuť?

Kašeľ je ochranný dýchací reflex, ktorý odstraňuje z dýchacích ciest neželané častice alebo hlien. Kašľaním   nám telo napovedá, že niečo nie je v poriadku. Nie každý z nás si pri prečítaní názvu lieku všimne tie malé písmenká, ktorými sú častokrát napísané dôležité informácie. Špeciálne lieky, ktoré používame na liečbu kašľa, nám v súčasnosti reklama v televízii alebo časopisoch ponúka v hojnom počte. Sme si však  istý, či   je pre nás práve ten propagovaný ideálny?

Poznáme viac druhov kašľa a práve podľa toho musíme zvoliť ten správny liek. Ak naši blízki, deti trpia napríklad astmou, cystickou fibrózou a iným ochorením dýchacieho traktu, pri ktorom je kašeľ sprievodným znakom, mali by sme ovládať, čo je pre nich to najvhodnejšie.

Kašeľ delíme na produktívny a suchý. Produktívny (vlhký) je charakterizovaný tvorbou a vykašliavaním hlienu vo väčšom či menšom množstve. Tento hlien môže byť hustý či riedky, niekedy aj spenený, jeho farba varíruje od čírej, bielej až po žltú a zelenú. Suchý (dráždivý) je charakterizovaný tým, že je bez vykašliavania. Ak je veľmi intenzívny, môže viesť ak napínaniu na zvracanie a zvracaniu. Veľmi často sa vyskytuje u detí , objavuje sa v skorých ranných hodinách a budí pacienta zo spánku. Práve tento charakter kašľa majú pacienti s bronchiálnou astmou.

Lieky ovplyvňujúce kašeľ sa všeobecne delia na lieky podporujúce vykašliavanie – expektorancia a liekytlmiace kašeľ – antitusiká.

  • Expektorancia uľahčujú vykašliavanie a tým zlepšujú dýchanie odstránením hlienu z dýchacích ciest (hlien môže vytvárať až prekážku v prietoku vzduchu). Všeobecne uľahčujú vylučovanie hlienu z respiračného traktu tým, že sa hlien  stáva tekutejším a obsahuje vyššie množstvo vody.Podľa farmakologického účinku sa ďalej rozdeľujú na:
  1. sekretolytiká (stimulujú činnosť bronchiálnych žliaz, stimulujú produkciu riedkeho sekrétu,   znižujú viskozitu hlienu v dýchacích cestách)
  2. sekretomotoriká (uľahčujú transport hlienu a jeho odkašliavanie tým, že zvyšujú aktivitu riasinkového epitelu )
  3. mukolytiká  (zrieďujú sekrét sliznice dýchacích ciest, znižujú viskozitu spúta)
.        Príklad: ACC, Solmucol, Ambrobene, Ambroxol, Erdomed, Robitussin expectorans a iné
  • Antitusikátlmia dráždenie na kašeľ a užívajú sa pri suchom, neproduktívnom a dráždivom kašli, alebo ak je pacient veľmi vyčerpaný. Príklad: Codein, Sinecod, Ditustat, Robitussin antitussicum, Mugotussol, Tussin
  • Kombinované lieky - existujú aj lieky, v ktorých sú kombinované rôzne druhy expektorancií s cieľom uľahčiť vykašliavanie rôznymi mechanizmami ( napr.Sinupret). Na trhu sú dostupné aj kombinácie expektorancia a antitusika (napr. Stoptussin, Pleumolysin) –  je potrebné upozorniť na skutočnosť, že používanie iných kombinácií vytvorených z dostupných monokomponentných prípravkov môže spôsobiť usádzanie hlienu v dýchacích cestách.

Aj keď sa zdá, že kašeľ je banálny denný jav, nespoliehajte sa na svoju diagnostiku a v prípade jeho dlhšieho trvania alebo intenzívnejšieho priebehu, navštívte svojho lekára. Aj za „obyčajným kašľom" sa môže ukrývať závažné pľúcne ochorenie, ako je zápal pľúc, nádor pľúc, embolizácia do pľúc, cystická fibróza, astma, CHOCHP či iné ochorenie, ktoré si vyžaduje špeciálnu liečbu a neliečené môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia. 

Mgr. Lucia Schwarzová

Lekáreň Syndipharma, Košice