Interakcie - teofylín

Teofylín spolu s kofeínom a teobromínom je alkaloid, ktorý je bežne prítomný v káve, čaji a kakau. V medicíne ho spolu s aminofylínom poznáme viac ako liek pri rôznych respiračných ochoreniach spojených so zúžením priedušiek. Môžeme ho nájsť pod názvami ako Euphyllin, Afonilum či Theoplus a aminofylín pod názvom Syntophyllin. Pôsobia uvoľňujúco na hladké svalstvo priedušiek, pričom v závislosti od ich koncentrácie nastáva bronchodilatácia. Teofylín sa vyznačuje veľmi pozitívnym vplyvom na dýchanie, no jeho hladiny môžu kolísať pri vzájomnom ovplyvňovaní sa pri liečbe inými liekmi, čo môže viesť k zníženiu jeho liečebného účinku alebo vzniku nežiaducich účinkov. Najčastejšie nežiaduce účinky spôsobené teofylínom sú vracanie, hnačky, bolesť hlavy, tras, nespavosť, zvýšený krvný tlak, zvýšenie hladiny cukru a znížená hladina draslíka v krvi.

Existujú však veci, ktorým sa každý z nás môže ovplyvniť, aby predišiel komplikáciám:

Fajčenie -znižuje vylučovanie teofylínu z organizmu, čo môže viesť k objaveniu sa nežiaducich účinkov u pacienta.

Alkohol-môže poškodiť pečeň, čím sa spomaľuje metabolizovanie liekov ( vrátane teofylínu a aminofylínu) a tak môže navodiť toxické účinky liekov v organizme. Nadmerné pitie alkoholu vedie k cirhóze pečene a k jej trvalému poškodeniu

 

Najčastejšie používané lieky, ktoré môžu zvyšovať hladinu teofylínu v krvi sú:*

  • acyklovir (Herpesin, Telviran, Zovirax) -liečba vírusových ochorení. Môžu sa prejaviť nežiaduce účinky ako nevoľnosť, tras, či bolesť hlavy.
  • alopurinol (Milurit) -liečba zvýšenej hladiny kyseliny močovej, napr. pri ochorení nazývanom dna
  • blokátory vápnikových kanálov (Verogalid, Tarka, Cordipin retard)– liečba ochorení srdca. Objavenie sa nežiaducich účinkov bolo pozorované hlavne v kombinácii verapamilu a nifedipínu s teofylínom.
  • karbamazepín (Biston, Neurotop, Tegretol)–liečba epilepsie, záchvatov pri skleróze multiplex a  bolesti nervov. Je potrebné merať hladiny teofylínu v tele pacienta.
  • kortikosteroidy (Prednizon, Hydrokortizon, Medrol, Solumedrol a iné)– široko využívané v liečbe dýchacích ochorení. K vzostupu hladiny teofylínu dochádza najmä pri ich užívaní vo forme tabliet alebo infúzií. Kombinácia týchto liekov môže viesť k zníženiu hladiny draslíka v krvi, preto je potrebné monitorovať hladinu teofylínov ako aj draslíka v krvi. Ak sú ale kortikosteroidy podávané vo forme inhalácií ( sprejová forma alebo inhalácia tzv.práškov), hroziace rizko je minimálne.diuretiká (Furon, Furosemid, Hydrochlorotiazid) – lieky používané na liečbu obličiek ako aj pri ochorení srdca. Ovplyvňujú vylučovanie moču z tela, čím ovplyvňujú hladinu liekov ako  aj vnútorného prostredia organizmu. Je potrebné pravidelné sledovanie hladiny teofylínu a draslíka pri ich dlhodobom používaní.

Pre podrobnejšie informácie o užívaní liekov, ich vzájomnému ovplyvňovaniu sa, si podrobne prečítajte pribalenú Písomnú  informáciu pre používateľa umiestnenú v balení lieku, alebo sa spýtajte svojho lekára či lekárnika. V prípade, že sa u vás objaví niektorý z popísaných nežiaducich účinkov lieku, oznámte to svojmu lekárovi, lekárnikovi alebo zašlite túto informáciu na Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Tu je link na formulár, kde môžete hlásiť akékoľvek pozorované nežiaduce účinky:

http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/hlasenie-o-neziaducich-ucinkoch?page_id=536

https://portal.sukl.sk/eskadra/

*použité sú názvy aktívnych látok použitých v lieku alebo názov skupín liekov; zoznam firemných názvov liekov ( uvedené v zátvorke) nemusí byť kompletný, slúži len ako príklad.

 

Mgr. Lucia Schwarzová

Lekáreň Syndipharma, Tr.SNP č.1, Košice